Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Hlas Hrádočana

Hlas Hrádočana

Mesto Liptovský Hrádok ponúka ako jednu z foriem komunikácie samosprávy s jej občanmi diskusiu HLAS HRÁDOČANA (HH). Účelom HH je vytvoriť priestor na otázky, názory a pripomienky pre všetkých, ktorým nie je ľahostajný život v našom meste.

Ak sa rozhodnete využívať Hlas Hrádočana, pri zadávaní Vášho príspevku Vás požiadame, na základe Vášho súhlasu, o nasledujúce minimálne informácie - Vaše meno a priezvisko. Ďalšie údaje od Vás nevyžadujeme.

Pre efektívnu prácu s webovou stránkou, použiteľnosť aplikácií, formulárov, pre výkonné potreby webového sídla sa zároveň zazmamenávajú:

  •  IP (Internet Protocol) adresa užívateľa Hlasu Hrádočana, pokiaľ má pridelenú IP adresu,
  • dátum a čas, kedy sa zaregistrovaný užívateľ prihlásil cez webové rozhranie.

 

Právnym základom k spracúvaniu osobných údajov registrovaných občanov v HH sú v zmysle čl. 6 bod 1 GDPR udalosti

  • keď dotknutá osoba vyjadrila súhlas so spracúvaním svojich osobných údajov pre účely Hlasu Hrádočana,
  • keď spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na splnenie úlohy realizovanej vo verejnom záujme,
  • keď spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku občanov.

 

Vaše osobné údaje slúžia len pre účely Hlasu Hrádočana, nie sú poskytované tretím stranám a nie je možné s nimi inak manipulovať.

Vaše osobné údaje uchovávame počas doby poskytovania tejto služby alebo kým nepožiadate o výmaz Vašich príspevkov z Hlasu Hrádočana.

Mesto Liptovský Hrádok na FB


 
martin droppa pridané 12.8.2019 11:59:53

ohňostroje, delobuchy, rakety, hluk, rámus

Dobrý deň. S istými rozpakmi čítam príspevky na Hlase Hrádočana, venované sporadickým a chvíľkovým ohňostrojom na Chateau Grand Castle, ktorým sa tak radi pýšime - ktorý je ale súkromným zariadením, a ak sa nemýlim, tak na jeho rekonštrukciu, obnovu a sprevádzkovanie liptovskohrádocká samospráva výrazne finančne neprispela.
Čítam aj takéto slová, vyjadrenia:
• "Prečo by sme to (ohňostroje - pozn. m. d.) mali tolerovať pri súkromných akciách poriadaných väčšinou cezpoľnými?"
• "Najlepším regulátorom pre takýchto exotov, čo potrebujú ukázať svetu, že na to majú je použiť ich vlastné zbrane. Ja by som navrhoval paušál 10 000 Eur za 5 minút. Chceš - nechceš."
• "Áno, pre jej priamych aktérov to je mimoriadne podujatie, ale pre občanov ktorí sú vystavení ich snobským manierom za sprievodu pyrotechnickej hitparády to je len ďalší pokazený a otravný deň."
Je pre mňa nepochopiteľné, odkiaľ sa v poniektorých ľuďoch berie toľko nevraživosti, neprajnosti, ba až nenávisti. Že sú schopní prízemne deliť obyvateľov na domácich a na cezpoľných. Na nejakých "exotov, ktorí chcú ukazovať svetu, že na to majú" (To akože - na čo majú? Na peknú, vydarenú svadobnú hostinu na úrovni, s párminútovým ohňostrojom, ktorá sa zvyčajne koná raz za život manželov? Alebo nám chce autor "hlbokej myšlienky" o tom, že "niekto potrebuje ukazovať svetu, že na to má" nahovoriť, že jeho svadobná hostina sa konala v bufete na železničnej stanici v L. Mikuláši?). Alebo - vraj "snobské maniere." Pane Bože, čo je na tom "snobské," že má niekto, hocikto, svadbu alebo nejakú oslavu na hrade s kaštieľom a našetril si na ňu? (Mimochodom - ak si dobre spomínam, tak aj jedna z výrazných súčasných osobností L. Hrádku, sponzor a podporovateľ hlavne miestneho športu, oslavovala svoje životné jubileum na hrade s kaštieľom. Aj táto osoba je "snob so snobskými maniermi?") Aj ľudia, ktorí idú na hrad a v hradnej reštaurácii si dajú obed alebo na terase kaštieľa dezert, zmrzlinové poháre a dvojdecku vína, sú snobi? Ak áno - prečo? Pretože uprednostnia posedenie s dezertom a zmrzlinou v peknom prostredí pred zákuskom a zmrzlinou kdesi na chodníku tesne pri hlučnej a prašnej "hlavnej" ceste mestom? V čom a prečo majú byť "snobi?" Že si občas doprajú zážitok drahší o pár eur než inde? Nerozumiem takýmto odcudzovaniam a napokon ani posmechom, dehonestovaniu, výsmechu.
Alebo je to tak, že u mnohých týchto akože "kritikov" je geneticky zakódovaný nejaký "poddanský komplex či syndróm," nesúci v sebe nenávisť k tým, ktorí majú väčšie príjmy alebo našetrené peniaze (napr. na tú "snobskú" svadbu), majú nejaký väčší majetok, spoločenské postavenie, nie sú "naši rodáci" a pod.?
Ale iná vec ma zaujíma. Máme vzn-ko, ktoré povoľuje ohňostroje, delobuchy, rakety a pod. v čase 31. XII. - 1. I., teda na prelome rokov, aj to vo vymedzených časových intervaloch. Zaujíma ma, prečo sa prísne nekontroluje dodržiavanie tohto vzn-ka a prečo sa prísne netrestá jeho systematické porušovanie - rok čo rok. Hlavne rakety a delobuchy mnohí odpaľujú už 30. alebo 29. XII. v končiacom sa roku a neprestávajú s tým ani 2., 3., dokonca i 4. I. v novom roku. Prečo sa toto nesleduje a prečo sa porušovanie príslušného vzn-ka prísne netrestá pokutami a pod.?
Čo sa týka podujatí, ktoré organizuje samospráva L. Hrádku hlavne pod Skalkou, a ktoré sú sprevádzané ohňostrojmi - a tým pádom aj hlukom (napr. vítanie nového roka), zaujíma ma, či nie je možné v intenciách ochrany obyvateľstva a hlavne ochrany prírody - zvierat v Hradskej hore a okolí (sú rušené hlukom, svetlom, sprievodnými efektmi) celkom upustiť od ohňostrojov, od petárd, delobuchov a pod. a zaviesť tzv. videomapping. Inšpirovať by sme sa mohli Prahou, kde mestskí predstavitelia definitívne rozhodli, že žiadne novoročné ohňostroje už nebudú. Nahradí ich videomapping. Videomapping je druh vizuálneho umenia, ktoré sa zvyčajne premieta na steny budov, ale aj na takmer akékoľvek voľné plochy. Videomapping sa už dávno realizuje v mnohých mestách na Západe - a to nie iba v metropolách. Myslím si, že priestory na videomapping v meste máme: od možnosti projekcie na hrad cez možnosť projekcie na priečelie budovy mestského úradu až po rôzne vybraté budovy na našich sídliskách (napr. na priečelie starej polikliniky). Videomapping je nehlučný, to znamená, že obyvatelia mesta, ale aj zvieratá v okolí mesta a napokon aj domáce zvieratá, by neboli stresovaní hlukom a inými sprievodnými javmi ohňostrojov, rakiet, delobuchov a pod.
Aký je názor predstaviteľov samosprávy L. Hrádku na takýto návrh riešenia problematiky hluku v meste?
Okrem toho by som rád vedel, koľko povolení na ohňostroje nad Chateau Grand Castle bolo vydaných v roku 2018 a v prvom polroku 2019.
Ďakujem za odpovede.

martin droppa


 

Na mestskom úrade sme prijali nasledujúce žiadosti a vydali k nim povolenia na vykonanie ohňostroja:
2016 - žiadne
2017 - žiadne
2018 - jedno povolenie - MŠ Dovalovo (na Mikuláša)
2019 - jedno povolenie - Grand Castle (svadba)
Ján Kazár

P- 8:00-11:00, 12:00-15:00
U- 7:30-11:00, 12:00-14:30
S- 8:00-11:00, 12:00-16:30
Š- 7:30-11:00, 12:00-14:30
P- 8:00-11:00, 12:00-14:00

webygroup
ÚvodÚvodná stránka