Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Lubyho lúka bola slávnostne odovzdaná do užívaniaVytlačiť
 

Na veľmi cennom a navštevovanom území v Liptovskom Hrádku – v okolí hradu, jazierka a Skalky, v lokalite zvanej Lubyho lúka, vznikla nová zelená plocha. Jej slávnostné odovzdania do užívania sa uskutočnilo v piatok 7. septembra 2018 v rámci Dní mesta a piateho Hrádockého športového dňa (viac aj vo videoreportáži TV LH).

„Sme veľmi radi, že sa nám do užívania podarilo odovzdať, myslím, veľmi pekné dielo. Srdečná vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii. Na veľmi cennom a navštevovanom mieste v našom meste vznikla pekná zelená plocha. Bude mať aj vzdelávací charakter, pretože prostredníctvom viacerých artefaktov chceme pripomínať najmä bohatú stredovekú históriu Liptovského Hrádku,“ ozrejmil jeho primátor Branislav Tréger.

Lúka sa nachádza v najstaršej zdokumentovanej časti mesta, v bývalej osade Belsko. Územie poskytlo výborný priestor na vytvorenie spomienkového parku a príjemnej oddychovej zóny doplnenej prírodnými prvkami: skalami, stromami, krovinami, trávnatým povrchom, trvalkami, ale aj umeleckými prvkami, ktorá vychádzajú z dejín mesta.

„Celej našej rodine sa dostalo veľkej pocty, za ktorú veľmi pekne ďakujeme. Náš otec, starý otec a prastarý otec sa takýmto spôsobom symbolicky vracia do tohto krásneho prostredia, ktoré mal tak rád. Nútene ho musela opustiť celá rodina potom, čo Vitálišova vila bola vo viacerých krokoch vyvlastňovaná, pretože prekračovala limit rodinného domu,“ povedal počas slávnostného otvorenia priamy potomok bývalého majiteľa lúky a Vitálišovej vily, známy akademik Prof. Ing. Štefan Luby, DrSc.

luka_7.jpg

Slávnostného podujatia sa zúčastnila aj jeho dcéra Martina Lubyová, ktorá je aktuálne ministerkou školstva. Medzi hosťami bol aj poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár, štátny tajomník rezortu vnútra Rudolf Urbanovič, prednostka Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši Lenka Mitrengová, poslanci zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja, poslanci Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku, starostovia okolitých obcí a predstavitelia významných hrádockých firiem, ktorí v priestoroch Lubyho lúky symbolicky sadili pamätné stromy.

Referát kultúry Mestského úradu v Liptovskom Hrádku úspešne pripravil a predložil projekt v rámci grantového programu Nadácie Slovenskej sporiteľne „Obce bližšie k vám 2018“. Je zameraný na ochranu a obnovu kultúrneho a prírodného dedičstva obcí a miest. Nadácia v ňom alokovala prostriedky v celkovej hodnote 100 tisíc eur, projekt „Lubyho lúka – Kronika Liptovského Hrádku“ získal finančný dar vo výške 4000 eur. Ďalšie náklady súvisiace s vytvorením spomienkového parku v rámci estetizácie územia financovalo mesto zo svojho rozpočtu.

Na realizácii prác sa podieľali – Odbor technických služieb, Odbor výstavby, životného prostredia a dopravy a Útvar prednostu – referát kultúry Mestského úradu v Liptovskom Hrádku v spolupráci s Lesmi SR – OZ Semenoles, stredisko Jochy.


 

Zverejnené 10.9.2018 -jka-
Aktualizované: 17.9.2018 -jka-


 

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

20-07-2019 Lekáreň Pharmácia
27-07-2019 Lekáreň Včielka

P- 8:00-11:00, 12:00-15:00
U- 7:30-11:00, 12:00-14:30
S- 8:00-11:00, 12:00-16:30
Š- 7:30-11:00, 12:00-14:30
P- 8:00-11:00, 12:00-14:00

webygroup
ÚvodÚvodná stránka